Paradise Kiss: Po wybiegu w dorosłość

  • Dodał: Milina, Autor recenzji: Ayomi Mizuki , Korekta: Alicja
  • 2012-05-10 13:50:00
Paradise Kiss (w skrócie ParaKiss) to dwunastoodcinkowe anime, powstałe w 2005 roku na podstawie pięciotomowej mangi autorstwa Ai Yazawy. Manga ukazywała się w Japonii w latach 1999-2003 w magazynie Zipper, zaś w Polsce wydana została przez wydawnictwo Waneko. Autorka stworzyła również bardzo znaną Nanę, na podstawie której wyprodukowano równie popularny animowany serial.
 
Paradise Kiss opowiada historię osiemnastoletniej licealistki – Yukari Hayasaki, która całe swoje dotychczasowe życie poświęciła na spełnianie pokładanych w nią ze strony rodziny nadziei. Jej matka jest osobą stanowczą i trzeźwo myślącą; wpaja swoim dzieciom, że życie opiera się na stateczności i narzuca im cele, do jakich powinny dążyć: zdać ostatnią klasę liceum ze świetnymi wynikami, dostać się na najlepsze studia i znaleźć pracę. Bohaterce zostaje narzucony schematyczny tryb życia, który ma zapewnić jej dostatek… Z powodu pewnego wydarzenia w dzieciństwie, Yukari stara się zaspokoić pokładane w niej aspiracje i posłusznie wykonuje każde zadanie, jakie stawia jej matka.
 
Pewnego dnia, idąc ulicami miasta, Yukari zastaje zauważona przez ekscentrycznie ubranego blondyna o odstraszającym wyglądzie; zaczepia on ją i wypytuje, czy nie zechce zostać modelką. Przerażona dziewczyna ucieka, lecz to, oczywiście, nie koniec naszej historii... Następnego dnia spotyka błękitnowłosego chłopaka, który pojawia się przed szkołą Yukari i porywa ją w miejsce, gdzie poznaje całą grupę projektantów o nazwie Paradise Kiss, tworzoną przez czwórkę uczniów z akademii Yazagaku (szkoły dla młodych projektantów, osób pasjonujących się modą, fryzjerstwem, krawiectwem i innymi podobnymi kierunkami). W skład ParaKissu wchodzą: sprawiająca wrażenie małej dziewczynki Miwako Sakurada, jej chłopak Arashi Nagasa, transwestyta i zarazem matka grupy – Daisuke Isabelle Yamamoto oraz największy dziwak, ów błękitnowłosy porywacz: Jouji George Koizumi. Yukari dowiaduje się również ze szczegółami o kończącym naukę w szkole Yazagaku pokazie mody, do którego się przygotowują.
 

Początkowo dziewczyna jest przeciwna tego typu akcjom i odmawia udziału w pokazie, jednak przebywając z bohaterami zmienia swój światopogląd i zaczyna rozumieć, że chce od życia czegoś więcej niż tylko narzuconej jej monotonii. W dziewczynie następuje stopniowa przemiana wewnętrzna, spowodowana zaangażowaniem grupy w tworzenie sukni pokazowej oraz niemałą fascynacją szefem zespołu – Georgim. Zamiast się uczyć, w tajemnicy przed matką pomaga w wyszywaniu sukni koralikami i umawia się z liderem grupy.  Jak myślicie, czy Yukari uda się zostać modelką? Jak poradzi sobie ze sprzeciwem matki, dotyczącym jej planów na życie? W jakim kierunku potoczą się jej relacje z Georgim? I jakie niespodzianki czekają na nią w trakcie znajomości z ParaKiss? Tego dowiecie się dzięki obejrzeniu serii.

Paradisse Kiss jest romansem typu josei, skierowanym do nieco starszej części kobiecej widowni. Posiada również elementy dramatu. Widz zaczyna bardzo przeżywać poczynania bohaterów i ich rozterki; może również łatwo wczuć się w świat ParaKissu i wzruszyć (tak jak wzruszyłam się ja). Jednak produkcji nie brak także humoru na co idealnym przykładem jest postać Miwako. Komizm, przeplatany z powagą, daje nam ciekawy pogląd na niektóre sytuacje powstałe w czasie trwania anime.

Jeśli miałabym porównywać ten tytuł z innymi, to na myśl nasuwa mi się Honey and Clover: w obu ukazano m.in. problematykę relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz wyboru drogi życiowej; w obu zaakcentowane są również stosunki damsko-męskie. A jak wygląda sam romans w ParaKiss? Problemy, jakie bohaterowie napotykają na drodze do miłości są bardzo realistycznie przedstawione – i nie chodzi mi tu o osoby z zewnątrz, które mogłyby powodować problemy między parą głównych postaci, lecz o samych bohaterów, których charaktery mogą być główną przeszkodą. Na przykład Yukari, która dopiero niedawno zaczęła brać swój los we własne ręce oraz uczyć się na nowo uczuć i doznań, nadal przypomina swoją rodzicielkę, będąc ambitną, kapryśną i porywczą, co jest wywołane środowiskiem w którym dorastała, a także narzuconym jej schematem. Zaś Georgi potrafi zaszokować swoim zachowaniem i sposobem wyrażania skrywanych w sobie emocji (nie zawsze jest to przyjemny sposób), raz powodując zazdrość, a następnie wzbudzając zaufanie. Jednak gdy poznamy bliżej bohatera i dowiemy się więcej o jego rodzinie oraz warunkach, w jakich się wychowywał, zaczniemy czuć, że jest o wiele bardziej ludzki, niż wydawało się nam na początku.

Anime narysowane jest bardzo ładną, miłą dla oka kreską; chociaż jeżeli ktoś przyzwyczajony jest do nowoczesnego rysunku, będzie musiał przywyknąć do prostych, stonowanych, ciemniejszych barw i nieraz ostrych konturów. Jeśli zaś chodzi o muzykę, należy wyróżnić bardzo żywy i wpadający w ucho opening Lonely in Gorgeous Tomoko Kawase (sama chodziłam i ciągle nuciłam: Lonely In Gorgeous) oraz równie dynamiczny ending Do You Want To, wykonany przez Franz Ferdinand. Niestety, poza tym ścieżka dźwiękowa jest bardzo uboga i nie wyłapałam zbyt wiele muzyki w tle. Podobała mi się za to piosenka śpiewana przez Arashiego przy akompaniamencie gitary.

Anime jest niewątpliwie warte uwagi. Na dziesięć punktów otrzymuje ode mnie ósemkę. Po obejrzeniu mam spory niedosyt – studio próbowało zmieścić pięć tomów mangi w dwunastu odcinkach (na cały ostatni tom przeznaczono tylko jeden odcinek!). Niektóre zdarzenia potraktowano bardzo powierzchownie bądź całkowicie je pominięto. Jednak anime bardzo szybko wciąga i myślę, że fakt odczuwania pewnego niedosytu po obejrzeniu, może być jednocześnie zaletą tego dobrego anime: szybko się je zasysa i nie ma się go dość. Jeżeli ktoś polubi Paradise Kiss, polecam również dramę o tym samym tytule, która powstała w 2011 roku. W dwie godziny możemy obejrzeć pięknie przedstawioną, chociaż bardzo streszczoną, historię Yukari i ParaKissu. Oglądałam obie produkcje, stworzone na podstawie mang Yazawy i muszę przyznać, że autorka kreuje światy, w których można się zakochać i bardzo ciężko się z nimi rozstawać.

 

Ocena Ogólna: 8/10
Fabuła: 9/10
Oprawa audiowizualna: 8/10